CARI/ICTAC School, ICTAC Conference Program

All of the school/conference events take place at STIAS (Stellenbosch Institute for Advanced Study, 10 Marais Road).

Day 1: Friday 12 October 2018 (School)

Auditorium 1

8:30 Tutorials
Yves Bertot
Interactive Theorem Proving and Program Development 1
10:30 Break
11:00 Yves Bertot
Interactive Theorem Proving and Program Development 2
12:30 Lunch
14:00 Willem Visser
Symbolic Execution for Java 1
15:30 Break
16:00 Willem Visser
Symbolic Execution for Java 2
18:00 Close

Day 2: Saturday 13 October 2018 (School)

Manor Library

9:00 Tutorials
Vincent Cheval
Verification of Security Protocols: From Confidentiality to Privacy 1
11:00 Break
11:15 Vincent Cheval
Verification of Security Protocols: From Confidentiality to Privacy 2
12:45 Lunch
13:45 Thomas A. Meyer
An Introduction to Description Logics 1
15:15 Break
15:30 Thomas A. Meyer
An Introduction to Description Logics 2
17:30 Close

Day 3: Sunday 14 October 2018 (School)

Manor Library

9:00 Tutorials
Peter Thiemann
Derivation beyond Regular Languages 1
11:00 Break
11:15 Peter Thiemann
Derivation beyond Regular Languages 2
12:45 Lunch
13:45 Ina Schaefer, Loek Cleophas
The Correctness-by-Construction Approach to Programming 1
15:15 Break
15:30 Ina Schaefer, Loek Cleophas
The Correctness-by-Construction Approach to Programming 2
17:30 Close

Day 4: Monday 15 October 2018 (School, Workshops)

Manor Library

8:30 Tutorial
Martin Leucker
Runtime Verification: Some Basics and Some Latest Developments 1
10:30 Break
11:00 Martin Leucker
Runtime Verification: Some Basics and Some Latest Developments 2
12:30 Lunch
14:00 Workshop: Algebra and Coalgebra in Languages and Automata
Alexandra Silva
CALF: A Categorical Automata Learning Framework
Sergey Goncharov
Equational Theories for Real-Time Coalgebraic State Machines
15:30 Break
16:00 Hellis Tamm
Atoms of Regular Languages
Peter Thiemann
On Compositionally Defined Functions on Regular Expressions
Tarmo Uustalu
Derivation for Regular Trace Languages
18:00 Close

Breakaway room 1&2

8:45 Workshop: Finding Software Errors before They Find Us
Opening
9:00 Matthew B. Dwyer, Antonio Filieri
Towards Conditional Probabilistic Software Analysis
10:30 Break
11:00 Yunho Kim
Directed Compositional Concolic Testing with Function Summary Refinement for Crashing Input Generation
Jaco Geldenhuys
Concolic vs Concolic
Michael W. Whalen
Veritesting with SPF
12:30 Lunch
14:00 Willem Visser
Fuzzing and Symbolic Execution
Ina Schaefer
Confidentiality-by-Construction
15:30 Break
16:00 Jan Taljaard
Experiments with Green
Alex Leid
Smart Contract Analysis
17:00 Discussion
18:00 Close

Day 5: Tuesday 16 October 2018 (Conference)

First session 8.45-10.00 joint with CARI in Auditorium 2; rest of the day Auditorium 1

8:45 ICTAC opening
9:00 ICTAC/CARI joint invited talk
[Session chair: Hélène Kirchner]
Yves Bertot
Formal Verification of a Geometry Algorithm: A Quest for Abstract Views and Symmetry in Coq Proofs
10:00 Break
10:30 Contributed talks
[Session chair: David Pym]
Bertram Felgenhauer, Franziska Rapp
Layer Systems for Confluence -- Formalized
Beniamino Accattoli
Proof Nets and the Linear Substitution Calculus
Apiwat Chantawibul, Paweł Soboćinski
Monoidal Multiplexing
David Janin
Spatio-Temporal Domains: An Overview
12:30 Lunch
14:00 [Session chair: Éric Badouel]
Sergey Goncharov, Christoph Rauch, Lutz Schröder
A Metalanguage for Guarded Iteration
Härmel Nestra
Double Applicative Functors
Fredrik Dahlqvist, Louis Parlant, Alexandra Silva
Layer by Layer: Combining Monads
15:30 Break
16:00 [Session chair: Martin Leucker]
David Venhoek, Joshua Moerman, Jurriaan Rot
Fast Computations on Ordered Nominal Sets
Martin Jonáš, Jan Strejček
Abstraction of Bit-Vector Operations for BDD-Based SMT Solvers
Mikhail Rybakov, Dmitry Shkatov
Computational Complexity and Expressivity of Branching- and Alternating-Time Temporal Logics with Finitely Many Variables
17:30 PC chair report, best paper award
17:45 Close

Day 6: Wednesday 17 October 2018 (Excursion)

8.30 Departure by buses from Stellenbosch Town Hall (37 Plein Street)
Full-day excursion to Cape Peninsula (Boulders Penguin Colony in Simons Town, Cape Point and Cape of Good Hope)
Winetasting at Groot Constantia
18.30 Boerebraai at Middelvlei

Day 7: Thursday 18 October 2018 (Conference)

Auditorium 2

9:00 Invited talk
[Session chair: Tarmo Uustalu]
Peter Thiemann
From Logic to Automata by Derivation
10:00 Contributed talks
Martin Berglund, Willem Bester, Brink van der Merwe
Formalising Boost POSIX Regular Expression Matching
10:30 Break
11:00 [Session chair: Peter Thiemann]
Éric Badouel, Rodrigue Aimé Djeumen Djatcha
Modular Design of Domain-Specific Languages Using Splittings of Catamorphisms
Ryoma Senda, Yoshiaki Takata, Hiroyuki Seki
Complexity Results on Register Context-Free Grammars and Register Tree Automata
Hiroshi Umeo, Naoki Kamikawa, Gen Fujita
The Smallest FSSP Partial Solutions for One-Dimensional Ring Cellular Automata: Symmetric and Asymmetric Synchronizers
12:30 Lunch
14:00 Invited talk
[Session chair: Willem Visser]
Thomas A. Meyer
What is Knowledge Representation and Reasoning?
15:00 Contributed talks
Henriette Harmse, Katarina Britz, Aurona Gerber
Generating Armstrong Aboxes for ALC Tboxes
15:30 Break
16:00 [Session chair: Ina Schaefer]
Wilmer Ricciotti, James Cheney
Explicit Auditing
Manuel Töws, Heike Wehrheim
Information Flow Certificates
Henrich Lauko, Petr Ročkai, Jiří Barnat
Symbolic Computation via Program Transformation
17:30 Close
18:15 Departure by bus from from Stellenbosch Town Hall (37 Plein Street)
Conference dinner at Jardine's Restaurant on the Jordan Wine Estate

Day 8: Friday 19 October 2018 (Conference)

Auditorium 2

9:00 Invited talk
[Session chair: Bernd Fischer]
Gennaro Parlato
Finding Rare Concurrent Programming Bugs: An Automatic, Symbolic, Randomized, and Parallelizable Approach
10:00 Contributed talks
Siyang Xiao, Hanru Jiang, Hongjin Liang, Xinyu Feng
Non-preemptive Semantics for Data-Race-Free Programs
10:30 Break
11:00 [Session chair: Gennaro Parlato]
Gerco van Heert, Justin Hsu, Joël Ouaknine, Alexandra Silva
Convex Language Semantics for Nondeterministic Probabilistic Automata
Ruggero Lanotte, Simone Tini
Weak Bisimulation Metrics in Models with Nondeterminism and Continuous State Spaces
Pedro R. D'Argenio, Raúl E. Monti
Input/Output Stochastic Automata with Urgency: Confluence and Weak Determinism
12:30 Lunch
14:00 [Session chair: David Janin]
Martin Berglund, Ina Schaefer
An Automata-Based View on Configurability and Uncertainty
Omer Nguena Timo, Alexandre Petrenko, S. Ramesh
Checking Sequence Generation for Symbolic Input/Output FSMs by Constraint Solving
Einar Broch Johnsen, Martin Steffen, Johanna Beate Stumpf, Lars Tveito
Checking Modal Contracts for Virtually Timed Ambients
15:30 Next ICTAC advert, closing remarks
15:45 Close